CTPAT Belgesi

CTPAT Sertifikası Tarihçesi

Mal ve hizmetlerin dolaşımında ki gün geçtikçe artan serbesiyet her ne kadar uluslararası ticaretin gelişiminde itici güç olsa da, bu gelişme aynı zamanda uluslararası güvenlik anlamında büyük açıkları da beraberinde getirmektedir. Herhangi bir ülkeye girecek ürünlerin ilgili ülke standartlarına uygunluğunu denetlemek esas görevi olan gümrükler ticaretin hız kazanması gibi bir görevin yanında ilgili ülkenin standartlarına uygunluğu denetlemek gibi bir görevleri de vardır. Modern dünyanın getirileri ile birlikte güvenlik kavramı bu sorumluluklar arasında ki en önemli husustur. Konvansiyonel güvenlik kavramları günümüz dünyasında yerini uluslararası kamuoyu baskısından ötürü, yumuşak güç aygıtlarına bırakmaktadır. Artık herhangi bir ülkeye klasik metotlar üzerinden düzenlenebilecek saldırının etkisi o ülkeye düzenlenebilecek kapsamlı bir siber saldırı kadar etkili olmayabilmektedir.

Devletler de çağımızda ki bu etkiyi görerek klasik güvenlik paradigmasına yaptıkları yatırımlar haricinde yumuşak güç unsurlarına da yatırım yapmaya başlamıştır.  İki Kuleler Saldırısı sonrası terör kavramının ciddiyetini gören Amerika Birleşik Devletlerinin bu konuda gümrük süreçlerine ve ülkesinde ürün satmak isteyen firmalara yönelik belirli standartların belirlenmesi ve denetlenmesine yönelik çeşitli çalışmaları olmuştur. Devletin tedbirleri sivil boyuta nüfuz ettirilmedikçe etkisi geçici olacağından bu tedbirler sivil boyuta indirgenip standart haline getirilmeye başlanmıştır. Amerikan devleti bu konuda ki çalışmalarını bir kapsam haline getirmiş özellikle de gümrük boyutu ile ilgili özel çalışmalar yapmış ve uluslararası arz zincirinin güvenliği kavramını yaratmıştır. Bu standartların bütünü CTPAT (Custom Trade Partnership Against Terrorism) olarak adlandırılmakta ve Birleşik Devletler Gümrük ve Sınır Koruma kurumu tarafından belirlenip denetlenmektedir.

Sertifikasyon programı Kasım 2001’de  yedi büyük Amerikan şirketi ile başladı ve ekim 2014 yılına gelindiğinde programın 10 bini aşkın üyesi vardı. Programın işlevselliği görüldükten sonra Amerikan şirketleri tarafından yaygın olarak uygulanmaya başladı akabinde ki süreçte programı uygulayan firmalar uluslararası süreçlerde iş ortaklığı yaptıkları firmalardan talep ettiler. Programın başarılı şekilde uygulandığı firmalar düşük risk ibaresini almaları sonucu gümrük süreçlerinde daha az efor sarf etmeleri sonucu program uluslararası firmalardan da talep görmeye başladı.

CTPAT Açılımı Nedir?

CTPAT açılımı Custom Trade Partnership Against Terrorism olup, Terörizme Karşı Gümrük Ticaret İş Birliği anlamına gelmektedir.

CTPAT Belgesi

CTPAT Belgesi 

CTPAT Nasıl İşler?

Amerikan Devletinin Gümrük ve Sınır Koruma kurumuna CTPAT sertifikasyonuna dair yollanan talep doğrultusunda süreç başlar. Bu sertifikasyon süreci sayesinde CBP tarafından belirlenen standartlara yönelik bir anlaşma beyanı olarak iş görüp; ilgili kurum arz zinciri, güvenlik zaaflarının belirlenmesi, spesifik güvenlik araçlarının temini ve tüm bunların denetimi konusunda CBP standartlarınca uyumlu şekilde bir sistem kurduğunu beyan eder. CBP tarafında bu bir anlaşma beyanı olup standartlara uyan kurumlar düşük riskli olarak tanımlanarak gümrük süreçlerini daha kolay yürütmektedir. CBP tarafından belirlenen standartlar zamanla Avrupa Birliği ülkeleri içinde geçerlilik kazanmış ve birliğin kendi içinde ayrı bir arz zinciri güvenliği sistemi kurmasına sebep olmuştur.

 

CTPAT Sertifikası Nereden Alınır?

Şirketinizi ve gereksinimlerinizi anlayabilmemiz için bizimle iletişime geçerek Teklif Formu doldurmanız gerekli, dilerseniz bunu online teklif formunu doldurarak da yapabilirsiniz.

Verdiğiniz bilgileri; değerlendirme kapsamınızı doğru bir şekilde tanımlayarak size sertifikasyon için bir teklif sunmak için kullanacağız.

Teklifimizi kabul ettiğinizde, MODENO temsilcimiz sizinle iletişime geçecek.

Temsilcimiz, İlk Belgelendirme AŞAMASI için size ziyaret planlaması oluşturur. Dilerseniz online, dilerseniz yüz yüze sistem kurulumu tercihinizi yaparsınız.

CTPAT Belgesi için yapmış olduğunuz belge tercihinize göre temsilcimiz ile birlikte bir sertifikasyon kuruluşu seçmenize yardımcı olacağız ve süreç boyunca size rehberlik edeceğiz.

 

CTPAT Sertifikası Ne Kadar?

CTPAT Belgesi için gerekli sertifikaları almak istiyor fakat sertifika maliyetlerini karşılayamayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak sektörünüzle alakalı belgelendirmelerin yapılması kuruluşunuza finansal olarak birçok avantajını kazandıracak.

MODENO Patent, Belgelendirme maliyetlerinizi size uygun en iyi bütçe planlaması ve sadece ihtiyaçlara ve fayda sağlamaya odaklı olarak belgelendirme danışmanlık sürecinizi en başından en sonuna kadar yürütmektedir.

CTPAT Belgesi İşletmelerinin sertifika almaları için uygun maliyetli bir yol sağlamayı amaçlıyoruzBunu nasıl yapıyoruz? Genel süreci düzene sokarak, uzun danışmalara veya saha ziyaretlerine gerek kalmadan çevrimiçi online olarak başvuruda bulunmanıza ve sertifikanızı almanıza olanak tanıyarak elde ediyoruz.

 

 

 

C-TPAT DANIŞMANLIĞI Uluslararası Güvenlik Standardı
DANIŞMANLIK HİZMETLERİ