ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi


ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi
Belgesine mi ihtiyacınız var?

ISO TS 16949:2009 belgesine sahip olmanız gerekiyor mu?

Kuruluşunuzun Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Standardı sahip olduğundan emin olmak ister misiniz?

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Standardı hakkında bilgi edinin.

 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi NEDİR?

 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistem, otomotiv sektöründe çalışan işletmelere yardımcı olmak, üretkenliği artırmak, riskleri azaltmak ve müşteriye özel gereksinimleri geliştirmek için tasarlanmış bir uluslararası standarttır.

IATF 16949:2016, Eylül 2018’de tanınan bir standart olmaktan çıkan önceki ISO/TS 16949:2009 standardının yerini almıştır.

IATF 16949, otomotiv sektörü müşterilerine özel gereksinimleri olan bir yönetim sistemi içinde birleştirmek için kapsamlı bir çerçeve sağlar.

IATF 16949, dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinden oluşan Uluslararası Otomotiv Görev Gücü (IATF) tarafından geliştirilmiş, otomotiv endüstrisinde kalite için uluslararası kabul görmüş bir standart olarak kullanılmaktadır.

Büyük otomobil üreticileri ve otomotiv tedarik zincirlerinde IATF 16949’un öneminin farkındadır ve bu standarda sahip olmak, yeni iş sürecinde çok fayda sağlayacaktır.

IATF 16949, otomotiv süreçlerinin neredeyse her yönüyle ilgili olarak, otomotiv ürünleri ve cihazlarının tasarımını, geliştirilmesini, üretimini, kurulumunu ve servisini kapsar.

ISO 9001 kalite yönetim sistemi ile birlikte kullanılan bu kalite yönetim sistemi, otomotiv kalite süreçleri ile otomotiv sektöründen müşterilere uygun hizmet altyapınızın kurulmasını sağlar.

ISO TS 16949:2009 Belgesi ihtiyaçlarınız için dilerseniz online teklif alabilirsiniz.

 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Kapsamı Nedir?

 

IATF 16949 Temel Eğitimi

Temel Otomotiv Araçları

Arıza Modu ve Etki Analizi

İstatiksel Süreç Kontrolü

Temel araçlar: gelişmiş ürün kalite planlaması (APQP), hata modu ve etkileri analizi (FMEA), malzeme hatası analizi (MSA), ürün parçası onay süreci (PPAP) ve istatistiksel süreç kontrolü (SPC)

Denetim kapsamı ve denetim stratejisi dahil denetim planlaması

Uygunsuzluk yazımı

Takip ve düzeltici faaliyet

 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Nasıl Alınır? 

Şirketinizi ve gereksinimlerinizi anlayabilmemiz için bizimle iletişime geçerek Teklif Formu doldurmanız gerekli, dilerseniz bunu online teklif formunu doldurarak da yapabilirsiniz.

Verdiğiniz bilgileri; değerlendirme kapsamınızı doğru bir şekilde tanımlayarak size sertifikasyon için bir teklif sunmak için kullanacağız.

Teklifimizi kabul ettiğinizde, MODENO temsilcimiz sizinle iletişime geçecek.

Temsilcimiz, İlk Belgelendirme AŞAMASI için size ziyaret planlaması oluşturur. Dilerseniz online, dilerseniz yüz yüze sistem kurulumu tercihinizi yaparsınız.

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Standardı kurulumu için yapmış olduğunuz tercihinize göre temsilcimiz ile birlikte bir sertifikasyon kuruluşu seçmenize yardımcı olacağız ve süreç boyunca size rehberlik edeceğiz.

Kurulacak Yönetim sisteminizin modeli önemlidir.

Online kurulum tercih ederseniz, kurulum sürecinde sisteminiz denetçilerimiz tarafından sürekli denetleneceği için kısa sürede denetim döngüsüne dahil edilirsiniz.

Fiziki kurulum tercih ederseniz, sertifikasyon süreci için sisteminizin en az üç aydır tam olarak çalıştığını ve bir yönetim incelemesine ve tam bir iç denetim döngüsüne tabi olduğunu kanıtlayabilmeniz gerektiğini lütfen unutmayın.

Başarılı bir denetimin ardından, bir sertifikasyon kararı verilir ve eğer olumluysa, MODENO tarafından gerekli standarda ilişkin sertifika denetmenliği tamamlanır. Seçilen Akredite kuruluşu tarafından Sertifikanın hem basılı hem de elektronik kopyasına sahip olursunuz.

Unutulmamalı ki; İster Online, ister Fiziki kurulumlar için MODENO, sizlere ISO TS 16949:2009 belgeleri hakkında gerekli bilgi ve adımları kolayca uygulayabileceğiniz bir danışmanlık hizmetini %100 Müşteri Memnuniyeti ve Para İADE GARANTİSİ ile sunar.

 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Hangi Sektörler İçin? 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Standardı hangi sektörler için gereklidir?

ISO TS 16949:2009 Belgesi, Başta Otomobil Üreticileri olmak üzere, otomotiv sektörüne tedarikçi olarak otomotiv parça ve aksesuarları üretenler, otomotiv sektörü ile ilgili inovasyon geliştiricileri, otomotiv yazılım ve teknik aksamları üreticileri, otomotiv yedek parça ve yan sanayi ürünleri üretenleri kapsayan bir standarttır.

IATF 16949:2016 Belgesi, Otomotiv sektöründe üretimi olan büyük, orta ve küçük işletmelerin tamamı için geçerli olan uluslararası bir standarttır.

Gelişmekte olan otomotiv sektöründe kalite faktörü en önemli kıstas olmasından dolayı üreticilerin ürünlerini belgelendirmesi gerekmektedir. IATF 16949 otomotiv kalite yönetim sistemi ile üretim süreci ve ürünleriniz için bir kalite standardı oluşturmanız mümkündür.

IATF 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Standardı ile, işletmenizin ihtiyaç ve beklentilerini yönetmek ve işinizi veya işleyişinizi geliştirmek için önemli ve bir o kadar kolaydır. ISO TS 16949:2009, ister özel, ister kamu veya gönüllük esasına göre çalışan sektörde olun, müşteri beklentilerini aşmak isteyen tüm kuruluşlar tarafından kullanılabilir.

ISO TS 16949:2009, özel sektördeki her büyüklükteki kuruluşa, kamu sektörü kuruluşlarına da uygulanabilir uluslararası bir standart çerçevesine sahiptir.

 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Faydaları Nedir? 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Standardı faydaları nedir?

ISO TS 16949:2009 belgesi ile ne elde edersiniz?

Otomotiv Kalite Mevzuatına uygunluğu sağlamak

Sektöre özel düzenleyici gereksinimleri karşılamak

Yeni pazarlara girebilme fırsatı

Otomotiv endüstrisindeki üreticilerin taleplerini karşılayabilmek

Test, denetim ve uygunlukları sağlamak

Kurumsal hedeflerinizi, organizasyon yapınızı ve iş kültürünüzü geliştirmek

 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Ne Kadar Sürede Alınır? 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Standardı kurulumu sonrası ISO TS 16949:2009 Belgesine sahip olmak için gerekli süre, seçeceğiniz yönetim modeline göre değişmektedir.

Online sistem kurulumu ve Fiziki sistem kurulumu gibi seçeceğiniz modellere göre ISO TS 16949:2009 Belgesine 3 iş günü ya da 3 ay gibi değişik sürelere göre de sahip olabilirsiniz.

Belgelendirme süreçlerin tamamlanması 3 iş günü ile 5 iş günü içerisinde alınabilmektedir.

Belgelendirme sürecinde süre, alınacak ISO TS 16949:2009 belgesine sahip olma metodunuza göre değiştiği için seçtiğiniz yöntem ve firmanızın şartlarına göre danışmanlarımızdan destek almanız daha doğru bir yöntem olacaktır.

ISO TS 16949:2009 sertifikası tüm başvuruların yapılması ve evrakların hazır olması durumunda ortalama 3 iş günü içerisinde alınabileceği gibi akredite kuruluş şartlarına göre 15 gün ile 20 gün arasında da verilebilmektedir.

İster online, ister fiziki kurulum! Hangi yöntemi seçerseniz seçin, MODENO olarak; sizi sertifikasyon/akreditasyon sürecinden başarı ile geçireceğimizi, sertifika sürecinde firmamız tarafından %100 memnuniyet ile karşılanmaz ya da hata oluşması durumunda ödenen tüm ücretlerin %100’ünü iade edeceğimizi garanti ediyoruz.

 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Denetimi Nedir?

Denetimler; İç denetimler, tedarikçi veya müşterinin gerçekleştirdiği denetimler ve bağımsız ya da akredite kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen temeli belgelendirmeye dayalı uygunluk denetimleri olarak tanımlanabilir.

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Standardı denetimlerinde küçük ve büyük olarak adlandırılan minör ve majör uygunsuzluk bulunabilir.

İç denetim gerçekleştirilirken majör-minör ayrımı önem teşkil etmez. MODENO başdenetçi ve denetçi danışmanlarımız ISO standardına ait herhangi bir maddesinde majör/minör uygunsuzluk tespit etmesi durumunda duruma müdahil olur ve uygunsuzların takip denetim gerekliliğini yerine getirirler. Uygunsuzlukların kapatılması için planlı şekilde ziyaret sağlarlar.

MODENO olarak; ISO Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Standardı Dokümanlarının Gözden Geçirme Denetimi sağlar, Dokümantasyonel eksikliğin tamamlanması sağlar. Tetkik planlaması oluşturarak Raporlar hazırlar ve denetimin sorunsuz geçilmesini sağlarız.

 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Online Nedir?

Faaliyet alanı ne olursa olsun, büyük veya küçük herhangi bir kuruluş tarafından ISO TS 16949:2009 Belgesi ihtiyaçlarınız için “ONLINE KURULUM” metodunu tercih edebilirsiniz.

Online ISO TS 16949:2009 Yöntemi; Kolay, düşük maliyetli, çevrimiçi bir süreçte sağlamak için geliştirilmiş bir modüldür.  Dünyanın farklı yerlerindeki müşterilerimiz için geliştirilen Online modül sayesinde, bilgi sağlanır, çevrimiçi ISO sertifikalarını yönetilir ve belge teslim edilir.

Online kurulum ile seçilen hizmet, akredite kuruluşu tarafından belirlenen şartlar doğrultusunda Modeno BAŞDENETÇİLERİ tarafından sürekli kontrolü sağlanır. Sertifikanızın alınabilecek altyapı yaklaşımını, yüksek standartlar ve hizmet kalitesi çizgisinde denetleme ve sistem kurulumunu tamamlarlar.

Modeno Denetçileri; müşterilerin artan beklentilerini ve yasal gereklilikleri karşılamak için yönetim sistemlerinin etkin bir şekilde sürdürülmesini ve sürekli olarak iyileştirilmesini sağlamak için müşterilerle birlikte çalışmaktadır.

İç denetimi, Uluslararası Kalite Yönetimi Standartlarına göre değerlendirme sürecidir. Online Sertifikasyon sürecinde Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistem Standardı ilişkin kapsamlı ve ayrıntılı bir kılavuza erişebilecek ve iç denetiminizi hızlı ve başarılı bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olacağız.

ISO TS 16949:2009 Online” kurulum tamamen “YENİLİKÇİ YAKLAŞIM” ile ortaya çıkmıştır.

Online ISO 16949:2009, 3 basit adımda profesyonel ve uygun maliyetli danışmanlık hizmetleri ve çevrimiçi ISO TS 16949:2009 sertifikası sağlar!

Modeno, tüm iş sektörlerinde ve pazarlarda büyük veya küçük şirketler için başarılı çevrimiçi ISO TS 16949:2009 sertifikasyonu almanızı garanti eder.

 

 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi

 

 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Geçerlilik Süresi?

ISO belgesi için başvurduğunuzda bir belgelendirme kuruluşundan geçmeniz gereklidir ve farklı belgelendirme kuruluşları farklı hizmet politikası güdüyor olabilir. Genel olarak sertifikaların çoğu 3 yıl geçerlidir, ancak bazılarının yıllık olarak yenilenmesi gerekir.

ISO TS 16949:2009 sertifikanızın geçerlilik süresi ne olursa olsun, kuruluşunuzun sürekli gözetim denetimlerine tabi olacağını unutmayın. Bu denetimler normalde yıllık olarak gerçekleştirilir ve kalite yönetim süreçlerinizin hala etkin olmasını sağlamaya hizmet eder.

ISO TS 16949:2009 yenilemesi, gözetim denetimlerinden başarılı şekilde geçilmesi ile olur. Yıllık yenilenen denetimler başarısızlık ile sonuçlanırsa eğer, 3 yıllık geçerlilik süresi olan ISO TS 16949:2009 Belge sertifikası artık geçerli bir belge değildir. Tekrar denetimler başarılı olarak yapılmazsa ilgili belge iptal olur veya askıya alınır.

Hiçbir belgelendirme kuruluşu ya da danışmanlık firması, firmanız için size belirli bir yıl aralığı için ISO TS 16949:2009 belgesi düzenleyemez.

ISO TS 16949:2009 sertifika belgesi geçerlilik süresi, belgelendirme denetimi sonucu başarıyla tamamlanmasından sonra sertifikanın basım tarihine göre başlamaktadır.

 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi Nedir?

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi

ISO TS 16949:2009 eğitim seti eğitmenlerimiz tarafından firma ya da şahsınıza özel olarak hazırlanan “online dersler” ile birlikte verilmektedir.

ISO TS 16949:2009 Eğitim Setinde her konu ile ilgili Tecrübeli Denetçi ve Başdenetçi Eğitmenlerimize sorular sorabilir, internet erişimi olan tüm platformlardan sertifika sahibi olabilirsiniz.

Online olarak yürütülen Video eğitimlerini ve sınavları tamamlayarak sertifika sahibi olabilirsiniz.

Eğitimde bulunan dersler ve içerikleri dilediğiniz zaman tekrar tekrar izleyebilir, eğitmenlerimize online olarak dilediğiniz kadar soruyu ücretsiz sorabilirsiniz.

ISO Denetçilerimiz ve Kalite Yöneticisi Eğitmenlerimiz yıllardır bu sektördeler ve 2002’den beri binlerce küçük işletmeye ve büyük kuruluşlara sertifika almaları için ihtiyaç duydukları eğitimi sağlıyorlar.


ISO TS 16949:2009 Belgelendirme sürecini sıfırdan takip etmek için ihtiyacınız olan her şeyi oluşturmaya çalışmak yerine, bizimkini kullanın.

Dokümantasyon bilgilerinizi tek bir girdi veya çıktıyı kaçırmadan kontrol etmenize yardımcı olacak prosedürler, şablonlar, kontrol listeleri, süreç haritaları, formlar ve boşluk analizi araçlarımız hazır bulunmaktadır.

 

Tekerleği yeniden icat etmek gereksiz! Belgelendirme süreci için tüm saatlerinizi boşa harcamadan önce, görev için dış kaynak kullanımı için sayısız zaman ve para harcamadan önce eğitim şablonlarımızı deneyin.


ISO TS 16949:2009 TEMEL EĞİTİMİ Toplam 12 Ünite, ISO TS 16949:2009 İÇ TETKİK EĞİTİMİ 2 Ünite, ISO TS 16949:2009 MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ 5 Ünite, ISO TS 16949:2009 RİSK ANALİZİ 2 Ünite, ISO TS 16949:2009 DÖKÜMANTASYON Eğitimi 2 ünite ve ISO TS 16949:2009 FİNAL SINAVI ile eğitim müfredatını tamamlamış olursunuz.

 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Yasal Gerekçeliği Nedir?

 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Standardı Sertifikası yasal bir gereklilik midir?

ISO TS 16949:2009, gönüllülük esasına göre, firma talebi ile verilen bir sertifikadır. 

ISO TS 16949:2009 belgesinin firma tarafından edinilmesi, yasal manada zorunlu bir durum değildir.

Fakat ISO TS 16949:2009 belgesi, zorunlu olmamasına rağmen, Uluslararası ticaret yapan ya da müşteri kitlesi yüksek üretici firmalar tarafından; sıklıkla tedarikçilerine, yan sanayi ve taşeron firmalarına zorunlu kıldığı bir belge olduğu için bu nedenle özel sektörde faaliyet gösteren büyük üreticiler; “ISO TS 16949:2009 Belgesi” istemektedirler.

Ayrıca olarak özel sektör haricinde bazı durumlar da İhale mevzuatında, Kamu ihalelerine İhaleye katılabilme yeterliği gösteren belgelerden biri olarak ISO TS 16949:2009 belgesi talep edilmektedir.

ISO TS 16949:2009 MMKYS sektör farkı olmaksızın tüm kuruluşların müşteri memnuniyeti ve yönetim kalitesini artırmak, kurumsallaşmasını kolaylaştırmak, müşteri şikayetlerini kontrol altında tutmak ile azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak ve süreçlerin analizi ve hedeflerinin belirlenmesinin takip edilmesini kolaylaştıran bir yönetim sistemi modeli olduğundan ötürü, sürekli talep edilmektedir.

 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Fiyatı Maliyeti Nedir?

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Standardı maliyeti ve fiyatı nedir?

Birçok işletme sahibi, ISO TS 16949:2009 sertifikası almak istiyor fakat sertifika maliyetlerini karşılayamayacaklarını düşünüyor. Ne yazık ki bu durum, ISO TS 16949:2009 akreditasyonuna ulaşmanın birçok finansal avantajını kaçırdıkları anlamına geliyor.
MODENO, ISO TS 16949:2009 sertifikasında tasarruf etmenize yardımcı olabilir. İşletmelerin sertifika almaları için uygun maliyetli bir yol sağlamayı amaçlıyoruz. Bunu nasıl yapıyoruz? Genel süreci düzene sokarak, uzun danışmalara veya saha ziyaretlerine gerek kalmadan çevrimiçi online olarak başvuruda bulunmanıza ve sertifikanızı almanıza olanak tanıyarak elde ediyoruz.

Online Başvuru ne anlama gelir? Online başvuru ile işletme kaynaklarınızı en üst düzeye çıkarmak için gereken uygulamaları benimsedikçe devam edecek olan, sürecin en başından itibaren paradan tasarruf etmeye başlayacağınız anlamına gelir. ISO TS 16949:2009 Belgesi fiyatlandırmalarında 500 tl ile 1000 TL başlayarak, firma yapısı, sektörü, faaliyet alanları, kuruluş yılı, konumu, yeri, nace/ea kodu, çalışan işçi sayısı, yönetim, beyaz yaka, mavi yaka görevlileri vb. gibi yapılarına göre değişmektedir.

Talep edilen belge; Başvuru şekli Online mı? Fiziki sistem kurulumu mu? gibi sorulara göre değişiklik göstermektedir.

 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Neden Bizi Seçmelisiniz?

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Standardı Neden Bizi Seçmelisiniz?

ISO sertifikası için %100 müşteri başarı oranına sahibiz.

Müşterilerimize verimli ve uygun maliyetli bir şekilde ISO sertifikası almalarına yardımcı olan profesyonel ISO danışmanlık hizmetleri sunuyoruz.

Düşük maliyetli çevrimiçi KYS sertifikasını sunabilen tek kuruluşuz.

Sizi Sertifikasyon/Akreditasyon Sürecinden Geçireceğimizi, şirketimiz tarafından oluşabilecek tüm hatalar da dahil olmak üzere, müşteri memnuniyeti sağlayamadığımız anda ödenen Tüm Paraların %100’ünü iade edeceğimizi garanti ediyoruz.

Rekabetçi ve şeffaf olmanın yanı sıra iş gereksinimlerinize uygun bir sertifika teklifi sunabilmek için sertifikasyon ihtiyaçlarınızı tam olarak belirlemeye özen gösteriyoruz.

MODENO ile çalışmayı seçmek, ihtiyaçlarınızı ve müşterinizin gereksinimlerini karşılamak için güçlü bir uluslararası varlığa sahip grupların güvencesiyle küresel olarak akredite bir belgelendirme kuruluşları ile ortak olmak demektir.

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi
ISO SİSTEM BELGELENDİRME