BRC Belgesi

BRC Belgesi Tarihçesi

BRC Belgesi, 18.yy sonlarına doğru ortaya çıkan sanayileşme kültürü başlangıçta tekstil gibi farklı alanlarda seri üretimi tabii kılsa da zamanla el emeğinin yerini dişlilerin seri üretimi devir aldı. Bu seri üretim kaçınılmaz olarak gıda sektörünü de etkisi altına aldı.

Beden gücünün üretim süreçlerinde ki hızı üretilen ürünlerde temel kontrolün sağlanmasına imkan verecek hızlardaydı ancak seri üretime geçilen her iş dalı üretimde sanayide ki gelişmelere bağlı olarak gün geçtikçe artmakta ve üretilen ürünlerin kontrolü çok daha azdı.

Diğer sektörlerde ki kontrol süreçleri de önemli olsa da söz konusu gıda sektörü olunca burada ki bir ihmal kitlesel boyutlara varacak kadar risk barındırıyordu. Bu riski minimize etmek adına İngiliz Perakendeciler Birliği (British Retail Consortium) 1996 yılında bir araya gelerek gıda güvenliği için bir standart geliştirme kararı aldılar.

Tarımsal faaliyetten milyar dolarlık bir sektör haline gelen gıda sektöründe üretimden son tüketiciye kadar uzanan serüvende belirlediği kaliteyi standart haline getiren ve denetleyen bir süreç söz konusuydu artık…

Bu faaliyet gıda güvenliğinin öneminin tüketici tarafından anlaşılmasıyla daha da önem kazanmış ve artık günümüz dünyasının bilinçli tüketicisi sayesinde üretici de aranan bir standart haline gelmiştir.

BRC gıda güvenliği esas olan bir standart olsa da, doğrudan gıdanın yanında gıda ile temas eden ambalaj boyutuna kadar bir inceleme söz konusudur. BRCGS sertifikası genellikle önde gelen perakendeciler, üreticiler ve gıda hizmeti kuruluşları için temel bir gerekliliktir.

BRCGS sertifikası alarak, müşterilerinize ürünlerinizin güvenli, yasal ve yüksek kalitede olduğunu iletirsiniz.

 

BRC Açılımı Nedir?

BRCGS, British Retail  Consortium olup  İngiliz Perakendeciler Birliği’dir. BRCGS ise British Retailers Consortium Global Standards  olup,  İngiliz Perakendeciler Birliği Küresel Standartları anlamına gelmektedir.

brc belgesi nedir

BRC Ne Sağlar?

Yeterli insan ve mali kaynaklarının ve sürekli gelişimi kolaylaştıran bir ortamı
sağlamaya yönelik üst yönetim taahhüdünü sağlamaktadır

Tehlike analizi ve risk değerlendirmesine dayalı ürün güvenlik programnın uygulanması

Tesislerde sistematik bir şekilde çalışmasını sağlamak için kalite yönetim sisteminin tesisi

Ambalaj endüstrisinin çeşitliliğini ve genişliğini ve onu denetlemek için gerekli beceleri
kabul ederken ve üretim alanlarında iyi üretim uygulamalarının sağlanması

Riske dayalı bir mikrobiyolojik çevre izleme programının oluşturulması

Tedarik zinciri genelinde şeffaflığı ve tutarlılığı geliştirme yolunda ürün
güvenliği ve kalite kültürünün oluşturulması süreçlerini sağlar.

BRC Belgesinde Depolama ve Dağıtımı Süreci Nedir?

Kalite, hijyen ve ürün güvenliği alanlarını kapsayan kapsamlı; depolama ve dağıtım endüstrilerinde
en iyi uygulama için bir kıyaslama sağlanması

Hasarın, israfın ve dolayısıyla işletme maliyetlerinin düşürülmesi

Hem belgelendirme kuruluşunun hemde hizmetlerini kullanan müşterilerini durum tespitinin yapılması

Kendi denetimlerine ihtiyaç duymadan müşterilerin güvenebileceği bir rapor
ve sertifikanın sağlanması

Kendi kendini iyileştiren kalite, hijyen ve ürün güvenliği sistemlerinin kurulmasını sağlamak
için sürekli gözetim ve takip düzeltici faaliyetler

 

BRC Belgesi genellikle önde gelen perakendeciler, üreticiler ve gıda hizmeti kuruluşları için temel bir gerekliliktir. BRC sertifikası alarak, müşterilerinize ürünlerinizin güvenli, yasal ve yüksek kalitede olduğunu iletirsiniz.

 

BRC Sertifikası Nereden Alınır?

Şirketinizi ve gereksinimlerinizi anlayabilmemiz için bizimle iletişime geçerek Teklif Formu doldurmanız gerekli, dilerseniz bunu online teklif formunu doldurarak da yapabilirsiniz.

Verdiğiniz bilgileri; değerlendirme kapsamınızı doğru bir şekilde tanımlayarak size sertifikasyon için bir teklif sunmak için kullanacağız.

Teklifimizi kabul ettiğinizde, MODENO temsilcimiz sizinle iletişime geçecek.

Temsilcimiz, İlk Belgelendirme AŞAMASI için size ziyaret planlaması oluşturur. Dilerseniz online, dilerseniz yüz yüze sistem kurulumu tercihinizi yaparsınız.

BRC Belgesi için yapmış olduğunuz belge tercihinize göre temsilcimiz ile birlikte bir sertifikasyon kuruluşu seçmenize yardımcı olacağız ve süreç boyunca size rehberlik edeceğiz.

 

BRC Sertifikası Ne Kadar?

BRC Belgesi için gerekli sertifikaları almak istiyor fakat sertifika maliyetlerini karşılayamayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak sektörünüzle alakalı belgelendirmelerin yapılması kuruluşunuza finansal olarak birçok avantajını kazandıracak.

MODENO Patent, Belgelendirme maliyetlerinizi size uygun en iyi bütçe planlaması ve sadece ihtiyaçlara ve fayda sağlamaya odaklı olarak belgelendirme danışmanlık sürecinizi en başından en sonuna kadar yürütmektedir.

BRC Belgesi İşletmelerinin sertifika almaları için uygun maliyetli bir yol sağlamayı amaçlıyoruzBunu nasıl yapıyoruz?

Genel süreci düzene sokarak, uzun danışmalara veya saha ziyaretlerine gerek kalmadan çevrimiçi online olarak başvuruda bulunmanıza ve sertifikanızı almanıza olanak tanıyarak elde ediyoruz.

 

 

BRCGS GIDA GÜVENLİĞİ Gıda ve Tüketici Belgelendirme
GIDA BELGELENDİRME