ISO 9001 Kapsamı Nedir ?

ISO 9001 Kapsamı Nedir ? 


ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminizin kapsamı, kuruluşunuzun hangi bölümlerinin Kalite Yönetim Sisteminize dahil edileceği, diğer bir deyişle Kalite Sisteminin sınırlarının neler olduğu ile ilgilidir.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi kapsamında, bir şirketin izlemesi beklenen çok sayıda süreç ve prosedür vardır. Örneğin, müşterilerinizin iletişim bilgilerini kaydetmeniz ve muhtemelen zaten yapmakta olduğunuz müşteri memnuniyeti aşamalarında geri bildirim toplamanız gerekir. Ancak, kontrol günlüğü tutmak ve ya son kontrol prosedürünü uygulamak gibi alışık olmadığınız bazı süreç ve prosedürler de bulunmaktadır.

ISO 9001:2015 Standardı, kapsamlı bir dizi kalite ilkesini de yerine getirmenizi istemekte iken bir bakıma da kapsama bir boyut sınırı koymamaktadır. Dikkat edilmesi gereken husus ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi süreçlerinin neleri kapsadığını belirlemek için yeterli fizibilitenin yapılmış olması yani Mevcut Durum Analizinin yapılması önemlidir.

ISO 9001 1994-2000-2008 ve en son 2015 yılında revize edilmiştir. ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi hatasız bir sistem olup, tüm sistemlerin iskeletidir.

ISO 9001 Kapsamı Nedir ?

 

ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminizde ISO 9001:2015 ile birlikte yerleşik olarak bulunan sürekli iyileştirme döngünüzün bir parçası olarak, kapsamı her halükarda önem taşımaktadır.

  • Ürün ve Hizmet yelpazesi nasıl tanımlanır? hepsi mi yoksa sadece bir kısmı mı?
  • Dış destek ve ya dış kaynaklı hizmetler veya ürünler kapsama dahil etmemeye karar verdiğiniz bir şey olabilir mi?
  • Tesisler veya Yerlerin kapsamı nedir? kuruluşunuzun 1’den fazla yeri olabilir, ancak örneğin satış ofisini değil, yalnızca üretim organizasyonunu dahil etmek istiyorsunuz bunun için nasıl bir yol izlenmelidir?
  • Merkezi işlevler ve birimlerin kapsamı nasıl belirlenir? örneğin kuruluş için BT hizmetleri, dahil etmemeye karar verdiğiniz bir birim olabilir mi?

ISO 9001:2015 Belgesi standardının kapsamında; şirket ve kuruluşunuzun müşteriler ile uygulanabilir yasal şartlarını , mevzuat şartlarını karşılayan ürün ya da hizmetin düzenli olarak sağlanması durumunu, verilen hizmet ve ya ürün ile ilgili içeriğin sürekli iyileştirilmesini, müşteri memnuniyetini artırmayı amaçlan  kalite yönetim sisteminin karşılanması için gerekli kriter ve şartları belirtmektedir.

ISO 9001 Kapsamı Nedir ? Hakkında Daha Detaylı Bilgi İstiyorum

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi sertifikasyonu ve belgelendirme ile ilgili Eskişehir Belgelendirme ve Danışmanlık Hizmetleri konusunda hizmet veriyor olsak da Afyonkarahisar, Bilecik, Bursa, Burdur, Konya, Kütahya, Bolu, Ankara gibi komşu çevre merkez illerde de ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi  sertifikasyonu ve belgelendirme hizmeti sağlıyoruz.

Eskişehir Belgelendirme ve Danışmanlık Hizmetleri konusunda merkez ofisimizin hizmet alanı Türkiye’nin her yerine kesintisiz ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi  hizmetini sunar.
Verilen ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi sertifikasyonu ve belgelendirme hizmetinin başlangıç ve bitiş süreçlerinde, tüm süreç boyunca size bilgi, beceri birikimiz ile ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi  konusunda rehberlik ederiz.

Eskişehir başta olmak üzere Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıççık, Odunpazarı, Sarıcakaya, Seyitgazi, Sivrihisar, Tepebaşı ilçelerinde bir çok ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi kurduğumuz işletme bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi, KOBİ Organize Sanayi ve İlçeler de yer alan Organize Sanayi Bölgelerinde ISO 9001 Belgesine sahip firmalar referanslarımız arasında yer almaktadır.

Modeno Patent, Belgelendirme olarak ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi hizmeti ile ilgili hazırladığımız tüm bilgiler sizler için yeterince açıklayıcı değil ise veya size nasıl ulaşabilirim diyorsanız eğer, ile ilgili tüm sorularınız için dilerseniz; +90 850 307 71 03 telefon numarasından irtibata geçebilir ya da online iletişim formu ile bizlere ulaşabilirsiniz.

KOSGEB T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından her yıl açıklanan İşetme Geliştirme Destek Programları kapsamında Sınai Mülkiyet Hakları Desteği, Belgelendirme Desteği ve Test ve Analiz Desteği gibi hibe, geri ödemesiz ya da %70 %90 maddi destek unsurları bulunmaktadır.

ISO kalite sertifikası ihtiyaçlarınızda KOSGEB tarafından belgelendirme destekleri için, KOSGEB danışmanınızdan ya da bizlerden de destek ve yardımı ücretsiz alabilirsiniz.

Hemen ücretsiz analiz isteyebilir ya da hizmetlerimiz ile ilgili online teklif isteğinizi online teklif formu ile bizlere iletebilirsiniz.

Profesyonel ekibimizle maliyetlerinizi katlamaya değil, düşürmek için buradayız.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi ile ilgili en çok sorulan soruları ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi bloğumuzda topladık.  ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve Sertifikaları ile ilgili soruları cevapladığımız bloğumuza buradan ulaşabilirsiniz.

ISO 9001 Kapsamı Nedir ? Makalemiz haricinde de ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi hakkında ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer makalelerimize aşağıdan bakabilirsiniz.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi
ISO SİSTEM BELGELENDİRME